Öyleyse Yetimi Sakın Ezme

Standard

“Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere…iyi davranın.” (Nisa-36)

Sıcak bir aile yuvasına ve şefkatle bakan bir çift göze hasret nice kimseler vardır. Bunlardan biri de yetimlerdir.Yetimler toplumlara

Allah’ın birer emanetidir.

İslam dini yetimlerin korunup gözetilmesini emreder. Onları sevmek, haklarını korumak, güler yüz ve tatlı dil ile ilgi göstermek dinimizin emridir. Yetimlerin tahsil ve terbiyeleriyle uğraşmak, topluma kazandırmak hepimizin görevidir.

Kur’an-ı Kerim yetimlerin himaye edilmesi, haklarının korunması ve terbiye edilmesi konusunda çok hassasiyet gösterir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de kendisine ibadet edilmesini emrettikten sonra, yardım edilmesi ve iyi davranılması gerekenleri sıralarken ana-baba ve akrabadan sonra yetimleri zikretmiş ve şöyle buyurmuştur:

  “Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere iyi davranın.” (Nisa-36)

 Yetimler asla incitilmemeli, mağdur edilmemeli ve azarlanmamalıdırlar. Yetim malına çok dikkat edilmeli, mallarına ve haklarına kesinlikle el uzatılmamalıdır.  

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de:

“Haksızlıkla yetimlerin mallarını yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir.” (Nisa-10)

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de fertleri ve milletleri mahveden yedi günahtan birinin “yetim malı yemek” olduğunu haber vermektedir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de bir yetimdi. Kur’anı Kerim de Peygamberimiz’e hitaben: “O, seni yetim bulup barındırmadı mı?” (Duha-6) buyrulmakta ve “Öyleyse yetimi sakın ezme” (Duha-9) diye emredilmektedir.

Peygamber Efendimiz yetim kalmanın ne olduğunu çok iyi biliyordu. O yetimleri çok sever, onlara kol kanat gererdi. Ayrıca sahabeye de yetimlere iyi davranılmasını ve haklarının korunmasını emrederdi. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bir hadisi şerifinde:

“Kim bir yetimin başını Allah rızası için okşarsa, elinin değdiği her kıl için kendisine sevap verilir” diye buyurmuştur. bir başka hadisinde de: “Yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimseyle ben cennette işte böyle (iki parmağıyla göstererek) yan yanayız” buyurmuştur.

Yetimleri itip kakmak, onları hor görmek cahiliye adetlerindendir. Bizler kanımızdan kan-canımızdan can olan çocuklarımızı nasıl seviyor ve okşuyorsak, nasıl öpüyor ve kokluyorsak, nasıl bakıyor ve koruyorsak yetimlere de aynı his ve duygularla davranmalıyız.

Zira Müslümanlar olarak biliyoruz ki:

“Kim bir hayat kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış olur.” (Maide-32)

Selam ve dua ile… 

Reklamlar

2 responses »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s