Secde Makamı

Standard

Hani salat demiştin ya…
Hani dua demiştin…
Hani huzur demiştin sonra…
Hani yakînlik olmuştu halim…

Rabbim, Rabbim!
Rabbim diyebilmek Sana,
Nimetlerin en güzeli bana.

Rabbim ikrar etmeye geldim.
Hani arkama alıp tüm dünyayı sadece Sana dönmüştü yüzüm. Hani güzelleri terk edip en güzele yönelmiştim. “Allahu Ekber” birliğini ikrar etmiştim sonra, çoklukların karmaşasından sıyrılıp. Hani Senin, eksiklerden uzak olduğunu kabul edip, sadece senden isteyeceğimi söylemiştim. Ve bana öğrettiğin gibi istemiştim senden “Muttakilerin yoluna, gazaba uğramışların değil.” Rabbim yine filler var dünyada, benim etrafımda da yeni filler. Eğer sen duamı kabul edersen ki kabul etmeyi vaad ettin, bana yaklaşamaz cehiller.

Rabbim kabul etmeye geldim.
“Sen Azimsin, Senden başka yok azim” deyip eğilerek önünde, önünde eğilecek tek varlığın Sen olduğunu kabul etmeye geldim. Hangi varlık var ki senden başka önünde eğilenleri ezmeyen. Önünde eğilmemi, merhametine vesile kılan tek varlıksın Sen. Rabbim “Subhane Rabbiyel azim”sin Sen.

Rabbim şükretmeye geldim.

Hani değersiz hamdlerimi kabul edip onlara değer verdin ya ben bile değer vermeyecekken. Rabbim işte bu yüzden “ümme rabbena ve lekelhamd”sin Sen. (Ey Rabbimiz ezelden ebede, dil ile, kalb ile ve hal ile olmuş ve olacak tüm hamdüsena (gönülden isteyerek yapılan en güzel şekilde övmeler) senin Mukaddes zatına (Hâmid ve Mahmûd olan mukaddes zatına) mahsustur)

Rabbim kul olmaya geldim.

Secdenin karanlığında cennet aydınlığı yaşar ya insan. Hani kapandıkça secdeye kanatlanır ya yedi kat semaya ve hani katlar birer birer azalırken çıkar ya ruh bedenden. Rabbim ben ruhumun, bu dünyada buluşabileceği en güzel buluşmayı yaşayabilmesi için geldim. Ben kul olmaya geldim Sübhane Rabbiyel’alâ. Seni misilsiz ve benzersiz padişah kabul etmeye, Seni Rab kabul etmeye geldim.

Rabbim ben selam almaya geldim.
“Esselamu aleyna ve ala ibadillahissalihin” (bize ve ‘ın Salih kullarına selam olsun) selamını alan selamet bulur ya hani ve hani selamette olan Seni bulur ya. Rabbim ben Seni bulmaya geldim.

Rabbim ben muhabbet etmeye geldim.
Tüm dünya kelamlarını unutup Seninle buluşmaya, Seninle dertleşmeye, Senden istemeye geldim. Sana olan şükür ve hamdlerimi sunmaya geldim. Özlemimi gidermeye ve Rabbim olur ya belki layık kılmışsındır diye, ben Seninle kavuşma ihtimalimin olduğu o “an”ı yakalamaya geldim.
Secde makamında

Rabbim!
Bir secde nasip et bana,
Nefsinden ve dünyadan uzakta,
Varlığın hiçlik, hiçliğin ise asl olduğu,
Dünyanın yıkıldığı, yıkıntıların ise cennet olduğu…

Rabbim!
Bir nefes nasip et bana,
Lailahe illallah makamında.
Ve layıksam şayet,
Son anım secde makamında,

Dilimde;
Subhane rabbiyel a’la,
Subhane rabbiyel a’la,
Subhane rabbiyel a’la

Hatice ARSLAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s