Ve On geceye Andolsun

Standard

Mevla Celle Celalühu istediği şeye yemin eder. Dağa, aya, Güneşe vb. Lakin bizler böyle yemin edemeyiz. Biz üç türlü yemin edebiliriz; (Vav’ı Kasem ile, bâ’yı Kasem ile ta-ı Kasem ile) vallahi, billahi, tallahi şeklinde. Mevla Celle Celalühu burada önce “Fecr’e” yemin etmiştir. Gece karanlığı çatlayıp sabahın beyazı zahir olmasıdır. Şafak attı deriz ya … Işte o zaman insanları karanlıktan Aydınlığa, KEDERDEN sevince götüren vakte …
 
Cihan karanlıktan Aydınlığa tebessüm ettiği en neşeli ân’a, Mevla Celle Celalühu yemin etmiştir.Denilmiştir ki; “Fecr” den murad, Kurban Bayramı’nın sabahıdır. Bu mana da Imami mucahid: “Fecr” lafzıyla özellikle Kurban Bayramı gününün şafak vakti murad edilmiştir, demiştir.

 

“Ve gece yemin olsun gör.”

Buradaki gecesidir Doğum geceden Zilhicce Ayı’nın ilk Gör murad. Yani Kurban Bayramı’ndan önceki on gecedir.

Mevla Teâlâ’nın gün değilde gece buyurmasının sebebi, Günlerinin dokuz olmasındandır gör gör. Onuncu gün bayramdır. Gece tamam oluyor Doğum Geceler ise önce geldiğinden.

Tefsir Âlimleri; Araf Süresi 142. Ayette geçen, “Musa ile otuz gece (Bana ibadet etmesi için) gece daha kattık Doğum sözleştik ve buna. Böylece Rabb’inin tayin etitiği vakit kırk geceye tamamlandı.”

İşte bu ayetteki “on gün günüdür demişlerdir Doğum” e Alimler Zilhicce Ayı’nın ilk. Mevla Celle Celalühu bu günlerde Musa Aleyhisselam ile kelam etmiş, O’nu düşmanlarından kurtarıp kendine yakın kılmış ve bu emri bildirmiştir, günde O’na gör Doğum denilmektedir.

Hazreti Cabir Radiyallahü Anh’den rivayette Rasulullah Sallellahü aleyhi ve Sellem buyurdular ki:

Gece Kurban Bayramı’ndan gecedir Doğum (evvelki)-On.

Mevla Teâlâ bu günlerin kıymetine faziletine binaen yemin etmiştir.

Cabir Radiyallahü Anh’den rivayet olunan diğer bir hadis-i şerif’te Resulullah Sallellahü aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

Doğum – “Allah Tealâ’nın yanında Zilhicce’nin ilk günü kadar makbul ve fazîletli başka bir gün yoktur.” Sahabe-i Kiram Radiyallahü Anh sordular:

-Ya Rasûlellah! Onun benzeri bir gün, Allah Tealâ’nın yolunda cihadda da yok mudur? Buyurdular ki:

– “Onda da yoktur. Meğer ki malıyla ve canıyla Allah Tealâ’nın yolunda cihada çıkıyor, vuruyor, vuruşuyor ve onlardan hiçbir şeyle DÖNMÜYOR. Ancak bu hariç.

Hz. Aise anamız şöyle anlatmıştır:

-Resulullah Sallellahü aleyhi ve Sellem zamanında bir adam vardı. Çalgıyı severdi. Ancak Zilhicce Ayı’nın hilali göründüğünde, sabahına oruçlu olurdu. Durum, Rasûlüllah’a Anlatıldı. Adamı getirdiler. Peygamberimiz Sallellahü aleyhi ve Sellem ona sordu:

-Bu günlerde oruç tutmana sebep nedir? “Şöyle dedi:

-Ya Rasûlellah! O günler Hac menasikinin yerine getirildiği ve Haccın yapıldığı Günlerdir. Hûccac orada dualar okurlar, istedim ki: Allah Celle Celalühu onların duasına beni de ortak eylesin.

Bunun üzerine Efendimiz Sallellahü aleyhi ve Sellem şöyle buyurdular:

-Bu günlerde tuttuğun oruçların her bir günü için yüz köle Azadi ve o kadar da deve kurban etmek sevabı alırsın Gör. Ve ayrıca Allah Celle Celalühu yolunda üzerine binilip savaş edilen yüz at Yetiştirmeye denktir. Terviye (Zilhiccenin Sekizinci günü, Arefe gününden bir gün evvel) günü bin köle Azadi sevabı, bin deve sefere de sadaka etmek sevabı ve bin yollamış gibi sevap kazanırsın.

-Arefe günü olunca; senin için iki bin köle Azadi sevabı, iki bin deve sadaka etmiş sevabı, Ikibin de Allah Celle Celalühu yolunda üzerine binilip savaşa gidilen bağışlama de sevabı verilir.

Bütün bunların dışında Arefe gününün Örücü, biri geçmiş biri de gelecek senenin olmak üzere, iki senenin orucuna denktir.

Şimdi bu günlere erişipte bu kazançlardan istifade etmemek akıl karı mıdır?

Bu günlerde yapılan ibadet kadar hiç bir günde yapılan ibadet Allah Celle Celalühu’na daha sevimli gelmez Gör.

Said b. Cübeyr Rahimehüllah şöyle demiştir:

– “Bu gecelerde lambalarınızı söndürmeyin gör.”

Hizmetçisine dahi uyanık kalmasını emrederdi. O gecelerde yapılacak ibadeti de ona hoşça anlatır, sevdirmeye çalışırdı.

Denilmiştir ki:

Bir kimse, günleri değerlendirir ise, ikramda bulunur Doğum Mevla Teâlâ o kişiye tarihinde bu. Şöyle ki:

-Ömrü uğurlu ve bereketli olur.

-Malinda bereket olur, artar.

-Allah Celle Celalühu onun çoluk çocuğunu korur.

-Günahlarına kefaret olur.

-Yaptığı iyiliklere kat kat sevap alır.

-Ölüm halini kolay eder.

-Kabrindeki karanlık günlerine aydınlık verir.

-Mizanında iyilik tarafını ağır bastırır.

-Ahirette düşük hallerden, rezil ve zelil olmaktan kurtarır.

-Cennetteki derecelerini yükseltir.

Ebu Derda Radiyallahü Anh der ki:

“Zilhiccenin ilk günlerinde çok dua ediniz, çok istiğfar ediniz. Çokça sadaka veriniz. Çünkü ben Rasulullah Sallellahü aleyhi ve Sellem’den:” Zilhicce’nin ilk günün sevabından mahrum günün Yazıklar olsun “, dediğini işittim. Özellikle Zilhicce’nin dokuzuncu günü (yani Arefe günü) oruç tutmayı ihmal etmeyiniz. Çükü bu günün orucunda hiç kimsenin sayamayacağı kadar çok hayır vardır.

Gününde Peygamberlere Yüce Allah Celle Celalühu’dan nice ikramlar gelmiştir Doğum Zilhicce Ayı’nın ilk. Bu mânada gelen bir çok haberler vardır.

İbni Abbas Radiyallahü Anh’ın rivayetine göre:

-Zilhicce Ayı’nın on günü içinde, Allah Celle Celalühu Adem Aleyhisselam’a tevbeyi nasib etti. O’na tevbe, Arefe günü nasib oldu.

Arefe günü derken, bu bir tanedir. Kurban Bayramı’ndan bir önceki gündür. Lakin halkımız Ramazan Bayramı’ndan önceki güne de Arefe demektedir ki, o gün, kastolunan Arefe günü değildir.

Günlerde İbrahim Aleyhisselam Halil olmuştur Doğum Yine bu. Ateş onu yakmamıştır. Kurban ettiği oğlu İsmail Aleyhisselam bu gün, bir kaç Fidye karşılığında kesilmekten kurtulmuştur.

Kabe-i Muazzama’yı İbrahim Aleyhisselam bu günlerde yapmaya başlamıştır.

Mevla Teâlâ Kur’an’ı Kerim’de buyurdu:

“Ağacın altında seninle biat ettikleri zaman …” Burada geçen Rıdvan Biatı’dır ki, bu dahi Zilhicce’nin on günleri içinde olmuştur.

Gelelim diğer ayetlere.

“Hem Teke, hem çifte yemin olsun”.

Tek lafzından Murad Allah Celle Celalühu’dur. Çift lafzından ise Allah Celle Celalühu’nun yarattığı mahlukattır Murad. Adem ile Havva’dır, da demişlerdir.

“Gelip geçen geceye”.

Bundan ise Kurban Bayramı gecesidir Murad. O gece Müzdelife gecesidir de denilmiştir.

Durum böyle olunca Mevla Celle Celalühu Kurban Bayramı gününe, günlere, üzerinde Adem Aleyhisselam ile Havva Validemiz’e de yemin etmiştir.

Bu arada kendi zatına Kurban Bayramı gecesinede yemin etmiştir. Bütün bu yeminlerden sonra da ne buyurmuştur.

“Bütün bu anlatınlarda, akıl sahipleri için bir yemin vardır”. Çünkü bunlar öyle olaylar, öyle şeylerdir ki bir akıl sahibinin; bunlara önem vermemesi, bunların feyiz ve bereketinden, irşat edici özelliklerinden yararlanmaması, kuvvet almak istememesi ihtimali yoktur. Bu olaylardan, onların yaratıcısının; yaratan bir Rabbin var olduğu neticesini çıkarır.

Alıntı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s