Tesbih Ayetleri

Standard

islamasevgiala

Rahman ve Rahim olan ALLAH’ın adıyla

(Zekeriya) “Rabbim, bana bir alamet (ayet) ver.” dedi. “Sana alamet, işaretleşme dışında, insanlarla üç gün konuşmamandır. Rabbini çokça zikret ve akşam sabah O’nu tesbih et.” dedi.   (AL-İ İMRAN SURESİ / 41)

Şüphesiz Rabbinin katında olanlar, O’na ibadet etmekten büyüklenmezler; O’nu tesbih ederler ve yalnız O’na secde ederler.   (A’RAF SURESİ / 206)

Gök gürültüsü O’nu hamd ile, melekler de O’na olan korkularından tesbih ederler.. O, yıldırımları gönderip bununla dilediğine çarpar; onlar ise ALLAH hakkında çekişip-tartışırlar. O, gücü (ve cezası) pek çetin olandır.   (RA’D SURESİ / 13)

Ve yakîn sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et.   (HİCR SURESİ / 98)

Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O’nu tesbih eder; O’nu övgü ile tesbih etmeyen hiç bir şey yoktur, ancak siz onların tesbihlerini kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır.   (İSRA SURESİ / 44)

Böylelikle (Zekeriya) mescidten kavminin karşısına çıkıp onlara (şu anlamları) işaret etti: “Sabah akşam tesbih edin.”   (MERYEM SURESİ / 11)

“Böylece seni çok tesbih edelim.”   (TAHA SURESİ / 33)

Şu halde onların söylediklerine karşı sabırlı ol, güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tesbih et (yücelt). Gecenin bir bölümünde ve gündüzün uçlarında da tesbihte bulun ki hoşnut olabilesin.   (TAHA SURESİ / 130)

Gece ve gündüz, hiç durmaksızın tesbih ederler.   (ENBİYA SURESİ / 20)

Biz bunu (hükmü) Süleyman’a kavrattık, her birine hüküm ve ilim verdik. Davud ile birlikte tesbih etsinler diye, dağlara ve kuşlara boyun eğdirdik. (Bunları) Yapanlar biz idik.   (ENBİYA SURESİ / 79)

(Bu nur,) ALLAH’ın, onların yüceltilmesine ve isminin zikredilmesine izin verdiği evlerdedir; onların içinde sabah akşam O’nu tesbih ederler.   (NUR SURESİ / 36)

Görmedin mi ki, göklerde ve yerde olanlar ve dizi dizi uçan kuşlar, gerçekten ALLAH’ı tesbih etmektedir. Her biri, kendi duasını ve tesbihini şüphesiz bilmiştir. ALLAH, onların işlediklerini bilendir.   (NUR SURESİ / 41)

Sen, asla ölmeyen ve daima diri olan (ALLAH)a tevekkül et ve O’nu hamd ile tesbih et. Kullarının günahlarından O’nun haberdar olması yeter.   (FURKAN SURESİ / 58)

Öyleyse akşama girdiğiniz vakit de, sabaha erdiğiniz vakit de ALLAH’ı tesbih edip (yüceltin).   (RUM SURESİ / 17)

Bizim ayetlerimize, ancak kendilerine hatırlatıldığı zaman, hemen secdeye kapananlar, Rablerini hamd ile tesbih edenler ve büyüklük taslamayan (müstekbir olmayan)lar iman eder.   (SECDE SURESİ / 15)

Ve O’nu sabah ve akşam tesbih edin.   (AHZAB SURESİ / 42)

Andolsun, biz Davud’a tarafımızdan bir fazl (üstünlük) verdik. “Ey dağlar, onunla birlikte (Beni tesbih edip) yankıyla ses verin” (dedik) ve kuşlara da (aynısını emrettik). Ve ona demiri yumuşattık.   (SEBE’ SURESİ / 10)

Eğer (ALLAH’ı çokça) tesbih edenlerden olmasaydı,   (SAFFAT SURESİ / 143)

“Biziz, o tesbih edenler de, gerçekten biziz.”   (SAFFAT SURESİ / 166)

Doğrusu biz dağlara boyun eğdirdik, akşam ve sabah kendisiyle birlikte (ALLAH’ı) tesbih ederlerdi.   (SAD SURESİ / 18)

Ve toplanıp gelen kuşları da. Hepsi onunla (ALLAH’ı tesbih etmede uyum içinde) yönelip-dönmekte olanlar idi.   (SAD SURESİ / 19)

Melekleri de arşın etrafını çevirmişler olarak Rablerini hamd ile tesbih ettiklerini görürsün. Aralarında hak ile hüküm verilmiştir ve: “Alemlerin Rabbine hamdolsun” denilmiştir.   (ZÜMER SURESİ / 75)

Arş’ı yüklenmekte olanlar ve çevresinde bulunanlar, Rablerini hamd ile tesbih etmekte, O’na iman etmekte ve iman edenlere mağfiret dilemektedirler: “Rabbimiz, rahmet ve ilim bakımından her şeyi kuşatıp-sardın, tevbe edenler ve senin yoluna tabi olanlara mağfiret et ve onları cehennem azabından koru.”   (MÜ’MİN SURESİ / 7)

Şu halde sen sabret. Gerçekten ALLAH’ın va’di haktır. Günahın için mağfiret dile; akşam ve sabah Rabbini hamd ile tesbih et.   (MÜ’MİN SURESİ / 55)

Şayet onlar büyüklenecek olurlarsa, Rabbinin katında bulunanlar, O’nu gece ve gündüz tesbih ederler ve (bundan) bıkkınlık duymazlar.   (FUSSİLET SURESİ / 38)

Gökler, neredeyse üstlerinden çatlayıp-parçalanacaklar; melekler de Rablerini hamd ile tesbih ederler ve yerde olanlara mağfiret dilerler. Haberiniz olsun; gerçekten ALLAH, bağışlayan ve esirgeyen O’dur.   (ŞURA SURESİ / 5)

Ki ALLAH’a ve Resûlü’ne iman etmeniz, O’nu savunup-desteklemeniz, O’nu en içten bir saygıyla-yüceltmeniz ve sabah akşam O’nu (ALLAH’ı) tesbih etmeniz için.   (FETİH SURESİ / 9)

Öyleyse sen, onların dediklerine karşılık sabret ve Rabbini güneşin doğuşundan önce ve batışından önce hamd ile tesbih et.   (KAF SURESİ / 39)

Gecenin bir bölümünde ve secdelerin arkasından da O’nu tesbih et.   (KAF SURESİ / 40)

Artık, Rabbinin hükmüne sabret; çünkü gerçekten sen, Bizim gözlerimizin önündesin. Ve her kalkışında Rabbini hamd ile tesbih et.   (TUR SURESİ / 48)

Gecenin bir bölümünde ve yıldızların batışının ardında da O’nu tesbih et.   (TUR SURESİ / 49)

Şu halde büyük Rabbini ismiyle tesbih et.   (VAKIA SURESİ / 74)

Öyleyse büyük Rabbini ismiyle tesbih et.   (VAKIA SURESİ / 96)

Göklerde ve yerde olanların tümü ALLAH’ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü (aziz) olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.   (HADİD SURESİ / 1)

Göklerde ve yerde olanların tümü ALLAH’ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.   (HAŞR SURESİ / 1)

O ALLAH ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.   (HAŞR SURESİ / 24)

Göklerde ve yerde olanların tümü ALLAH’ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.   (SAFF SURESİ / 1)

Göklerde ve yerde olanların tümü, Melik; Kuddüs; Aziz; Hakim olan ALLAH’ı tesbih eder.   (CUM’A SURESİ / 1)

Göklerde ve yerde olanların tümü ALLAH’ı tesbih eder. Mülk O’nundur, hamd (övgü) de O’nundur. O, her şeye güç yetirendir.   (TEĞABÜN SURESİ / 1)

(İçlerinde) Mutedil olan biri dedi ki: “Ben size dememiş miydim? (ALLAH’ı) Tesbih edip yüceltmeniz gerekmez miydi?”   (KALEM SURESİ / 28)

ki: “Rabbimiz seni tesbih eder, yüceltiriz; gerçekten bizler zalim imişiz.”   (KALEM SURESİ / 29)

Öyleyse, büyük Rabbini ismiyle tesbih et.   (HAKKA SURESİ / 52)

Gecenin bir bölümünde O’na secde et ve geceleyin uzun uzadıya O’nu tesbih et.   (İNSAN SURESİ / 26)

Rabbinin yüce ismini tesbih et,   (A’LA SURESİ / 1)

Hemen Rabbini hamd ile tesbih et ve O’ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.   (NASR SURESİ / 3 )

 

Reklamlar

3 responses »

  1. herani ziirle geçirebilsek keşke ama sadece gmrdüğümüzde okuyoruz bu ayetleri.musluman olarak üzülmemek elde değil.sagolun

  2. Bu siteyi nette dolaşırken tesadüf eseri gördüm.
    Çok beğendim.Emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun.
    Bundan sonra sık sık ziyaret edicem.Tek kelimeyle süper.
    Selam ve dua ile kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s